انواع پیچ و مهره

واشر فنری و کاربرد آن

واشر فنری چیست ؟ مشخصات فنی واشر فنری

قبل از اینکه همه چیز را در مورد واشر فنری بدانیم باید در قدم اول بدانیم که خرید واشر چیست؟ واشر در واقع یک حلقه فلزی یا پلاستیکی است که برای تحمل وزن بین پیچ و مهره استفاده می شود. واشر ها در حالت کلی دو نوعِ فنری یا تخت دارند که نام دیگر واشر فنری واشر قفلی است.

واشر فنری یا واشر قفلی که بین پیچ و مهره قرار می گیرد یک تکه از دو لبه آن جدا شده است و شبیه یک حلقه مارپیچ فنری است. واشر فنری عموما به همراه واشر تخت استیل استفاده می شود.

کاربرد واشر فنری چیست ؟

کاربرد اصلی واشر فنری مدیریت اتصال بین پیچ و مهره است. واشر فنری با ایجاد اصحکاک بین پیچ و مهره سبب ایجاد مقاومتی بین آن ها می شود که با گردش و فشار های مختلف از بین نمی رود و بعد از مدتی باعث شل شدن اتصال نخواهد شد.

طبق آزمایشات واشر فنری زمانی می تواند بهترین بازدهی را داشته باشد که در پیچ و مهره به خوبی به هم اتصال پیدا کرده باشند و در غیر این صورت بازدهی چندانی نخواهد داشت. البته اتصال نباید به گونه ای باشد که واشر فنری عملکرد فنری خود را از دست دهد.

نکته ای که در هنگام تهیه واشر فنری باید به آن دقت کرد این است که در تولید واشر فنری استاندارد های مورد نیاز رعایت شده باشد. یکی از استانداردهای ضروری که هنگام تهیه واشر فنری باید به آن دقت کنید استاندارد DIN127 است.

اگر استانداردهای واشر فنری خریداری شده رعایت شده باشد واشر فنری باید حالت فنری بودن مناسبی داشته باشد که این به دلیل آلیاژ با کیفیت به کار رفته در حین تولید آن است. حالت فنری مناسب واشر فنری سبب می شود تا دامنه نوسان آن تا حدی به دامنه نوسان پیچ نزدیک شود تا از شل شدن اتصال پیچ و مهره جلوگیری کند.

آلیاژ مناسب در تولید واشر فنری معمولا فولاد است اما از پلاستیک، برنج و مس نیز در تولید آن استفاده می کنند. واشر فنری معمولا در صنایع پل سازی، راه و ساختمان سازی، پتروشیمی، خودروسازی و … کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *