انواع پیچ و مهره

گرید پیچ

بسم الله الرحمن الرحیم

گرید یا کلاس پیچ و مهره چیست

  گرید یا کلاس حداکثر تنشی و سختی که پیچ می تواند تحمل کند را مشخص می کند.

 

دانستن گرید پیچ و مهره چه کمکی به ما میکند :

1. گرید مشخص می کند چه ابزاری برای محکم کردن پیچ و مهره ها مناسب می باشند.

2.روشی که برای بستن پیچ و مهره ها به کار می رود به گرید پیچ و مهره بستگی دارد.

3. فهمیدن گرید پیچ و مهره برای استفاده صحیح از آن بسیار مهم است.

4. بعد از آشنایی با این مفاهیم به راحتی می توان اقدام به خرید پیچ و مهره مورد نمود.


همه پیچ ها دارای گرید مخصوص به خود می باشند. میزان فولاد به کار رفته برای تولید پیچ و مهره ها متفاوت می باشد. هرچه فولاد مقاومت کششی بیشتر داشته باشد، پیچ می تواند گشتاور بیشتری تحمل کرده و اتصال پیچ و مهره محکم تر خواهد بود. استاندارد های گرید پیچ بر اساس سیستمی که توسط جامعه مهندسان خودرو طراحی شده تنظیم می شود. این سیستم علامت گذاری از خطوط برجسته روی سر پیچ برای نشان دادن گرید پیچ استفاده می کند. سایر سیستم ها برای نشان دادن گرید پیچ و مهره ها از اعداد برجسته در سر پیچ استفاده می کنند.

نحوه شناسایی گرید یا کلاس پیچ ها:

 امروزه هر پیچ صنعتی و یا ساختمانی دارای گرید است. البته گریدها نیز خود بر اساس نوع استانداردهای پیچ ها استاندارد پیچ و مهره ساختمانی و یا صنعتی) با یکدیگر متفاوت هستند بطوری که گریدهای پیچ ها در استاندارد DIN آلمان با گریدهای مشابه در استانداردهایی مانند ASTM متفاوت است. بنابراین باید به کدهای گرید در این زمینه توجه کرد. معمولا گرید پیچ های با دوام و استحکام بالا، بر روی سر آنها حک شده است. 

در حال حاضر از مهمترین گریدهای پیچ ها در استاندارد DIN می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلاس: 3.6 – 4.6  4.8 – 5.6 – 5.8 – 6.8 – 8.8 – 9.8 – 10.9 – 12.9 

در حقیقت گرید پیچ ها یک عدد اعشاری است. این عدد هر چه بزرگتر باشد، نشان دهنده افزایش میزان کربن در آلیاژ فولاد و در نتیجه قویتر بودن و افزایش استحکام پیچ و مهره است. عدد سمت چپ نشان دهنده استحکام کششی و عدد سمت راست نشانگر عدد بدست آمده از تقسیم عدد استحکام کششی اسمی بر عدد استحکام تسلیم پیچ است.

استانداردهای گرید پیچ

پرکاربردترین نوع گرید پیچ  استاندارد DIN میباشد. اما همه پیچ ها با این استاندارد نامگذاری نمی شوند. برای مثال گرید پیچ استیل و گالوانیزه را با استاندارد ASTM نام گذاری می کنند. گرید پیچ a2-70 از پرکاربردترین انواع پیچ استیل در صنعت است. این عدد نشان می دهد که این پیچ تا حداقل فشار استحکام کششی ۷۰۰ مگاپاسکالی مقاومت داشته و  از فولادهای زنگ نزن آستنیتی ساخته شده است. گرید پیچ a325 نیز نشان دهنده گرید پیچ گالوانیزه در استاندارد ASTM می باشد. پیچ هایی که در این گرید هستند روکش گالوانیزه گرم دارند و از پرکاربردترین انواع پیچ و مهره در صنعت به شمار می آیند

 

تولیدی پیچ رویال – تولید کننده انواع پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *